۱ . قیمت ساخت سوله به چه صورتی محاسبه می شود ؟

قیمت و هزینه ساخت سوله درای چند بخش می باشد :

– هزینه متریال که در واقع همان ورقی فولادی می باشد که تیر ورق ها و المان های سوله با آن ساخته می شود . ما در کارخانه برای ساخت سوله و اسکلت فلزی از مرغوب ترین نوع ورق برای ساخت استراکچر های فلزی استفاده می کنیم ، ورق های فولاد مبارکه یکی از انواع آنها می باشد . در برخی پروزه های خود کارفرما تامین کننده ورق فولادی مصرفی پروژه می باشد و کارخانه سازنده تنها مسئولیت ساخت را بر عهده دارد ، در برخی موارد دیگر به درخواست کارفرما کارخانه هم مسئول تهیه ورق و هم ساخت می باشد .

– هزینه های ساخت سازه فلزی شامل : برش ورق با دستگاه گیوتین ، برش CNC و … ، جوش به وسیله دستگاه جوش زیر پودری به صورت یکسره ، تست جوش هر یک از المان های جوش داده شده ، پاکیزه نموده سطوح تیر ورق ، دو لایه رنگ آمیزی زینک کرومات ( ۶۰ میکرون ) برای محافظت سازه و دوام بیشتر آن و سایر مراحلی که در کارخانه صورت می گیرد . که کیفیت ساخت در این بخش تعیین کننده قیمت تمام شده می باشد .

۲ . در حال حاضر قیمت ساخت سوله در ایران به صورت دستمزدی و همراه با متریال چه رقمی می باشد ؟

در حال حاضر قیمت ورق روزانه می بایست از بازار استعلام شود اما حدودا هزینه ساخت سوله به صورت دستمزدی ( تهیه ورق فولادی بر عهده کارفرما است ) به ازای هر کیلو ۶۵۰ تا ۱۲۰۰ تومان می باشد . دلیل تفاوت در نوع نقشه کارفرما و استاندارد های اجرایی آنها می باشد . به عنوان مثال ساخت یک سوله که دارای کاربری انباری می باشد و برای نگهداری انواع محصولات ( از محصولات کشاورزی گرفته تا نگهداری ماشین آلات صنعتی ) به کار می رود ، کمترین هزینه را برای کارفرما در پی خواهد داشت . این در حالی است که هزینه ساخت یک سوله صنعتی که دارای دستگاه های با ارتعاش بالا می باشد نیاز به تهیه نقشه حرفه ای تر و رعایت ظوابت بیشتری می باشد که اغلب توسط شهرک های صنعتی جزو الویت های ایمنی در ساخت می باشد و حتما باید رعایت شود چنین سوله هایی هزینه ساخت بالاتری نسبت به موارد دیگر دارند .

۳ . چه فاکتور هایی بر قیمت ساخت سوله تاثیر گذارند ؟

مورد اول وزن هر مترمربع سوله در قیمت تمام شده آن تاثیر قابل توجهی دارد ، همانطور که بیان شد قیمت ساخت و اجرا سوله به صورت هر کیلو گرم محاسبه می شود ، از طرفی به صورت کلی یک سوله معمول با ارتفاع ۶ متر و دهانه نه چندان بزرگ هر مترمربع حدود ۳۰ تا ۳۵ کیلو گرم وزن دارد که اگر جرثقیل سقفی نیز اضافه شود وزن هر مترمربع آن حدودا ۵۰ کیلو گرم می باشد . از طرف دیگر هر چه ارتفاع تاج سوله افزایش یابد می بایست از ورق های با ضخامت بیشتری استفاده نمود که خود این موضوع باعث افزایش وزن هر مترمربع سوله و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده آن می شود .

بخش هزینه بر دیگر سقف سوله می باشد ، که به صورت معمول ۲ نوع سقف مورد استفاده می گیرد که بنابر کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند :

سقف سوله با ورق رول فرمینگ ( ورقی رنگی کلد فرمینگ ) به همراه عایق حرارتی پشم شیشه و توری که قیمت تمام شده تقریبا پایینی دارد .

سقف سوله با ساندویچ پانل که هم دارای نمای زیبایی می باشد و هم عایق حرارتی بسیار بهتری نسبت به سقف با ورق رول فرمینگ دارد ولی قیمت تمام شده آن از مورد قبلی بالاتر می باشد .

سوالات متداول پیرامون قیمت طراحی ، ساخت و اجرای سازه های فلزی

سوالات متداول پیرامون قیمت طراحی ، ساخت و اجرای سازه های فلزی

ساخت سوله و اسکلت فلزی را در اینستاگرام